طرزپخت کیک سیب متفاوت با طعم شری
انواع کیک و بیسکوئیت و شکلات,٣ تا ٤ قاشق سوپ خوری بادام پوست کنده و ورقه ورقه شده

طرزپخت

● ظروف و وسایل لازم:
یک کاسه بزرگ (تقریبآ ٥ لیتری) برای مخلوط کردن. یک ظرف فر به قطر ٢٠ تا ٢٢ سانتیمتر، گرد بهتر است اگر ندارید چهارگوش استفاده کنید.
● طرز تهیه:
برای اینکه کره نرم بشود اول از همه یکی دو ساعت قبل از شروع، کره را از یخچال خارج کنید.
دو ساعت قبل از درست کردن کیک کشمش‌ها را هم در شری یا کنیاک بخوابانید تا خیس بخورد. اگر کنیاک استفاده می‌کنید آنرا در شیشه یا ظرفی بریزید که بتوانید درش را محکم ببندید چونکه کنیاک زود تبخیر می‌شود. در ضمن کشمش را در این مدت چند بار هم بزنید تا کشمش‌ها یکنواخت خیس بخورند. نترسید کسی مست نخواهد شد، الکل در فر تبخیر خواهد شد و هیچ اثری از آن باقی نخواهد ماند، فقط طعم آن طعم کنیاک یا شری خواهد گرفت. در ضمن شرعا هم اشکالی ندارد! (فتوای آیت آلله خُسن آقا دامت افاضاته!!)
سیب‌ها را پوست بکنید و بصورتی که در تصویر می‌بینید قاچ کنید، پس از قاچ کردن تخم‌ها و مرکز سیب را با کارد آهسته جدا کنید.
کره را با شکر خوب مخلوط کنید تا سفید رنگ شود. این کار را معمولا باید به وسیله دست و یک چنگال انجام دهید و برای اینکه نتیجه خوبی بدست بیاید باید بازوهای قوی داشته باشد اگر قوی هیکل نیستید می‌توانید تقلب بکنید و با ماشین این کار را انجام بدهید فقط بخاطر داشته باشید که ماشین آشپزخانه را با سرعت بسیار کم استفاده کنید. پس از اینکه کره با شکر خوب مخلوط شد (سفید رنگ شد) تخم مرغ‌ها را در آن بشکنید و باز خوب هم بزنید وقتی خوب مخلوط شد آرد و پیکن پودر و پودر وانیل را کم کم بیفزاید و مدام هم بزنید. برای اینکه نتیجه کار خوب بشود آرد را ترجیحا با الک (وسیله‌ای برای تصفیه آرد) راستش را بخواهید مطمئن نیستم اسمش این روزها هم "الک" باشد یک وسیله‌ای است که از یک نوع توری فلزی تشکیل شده که آرد را در آن می‌ریزند و با تکان تکان دادن تصفیه می‌کنند (از هم جدا می‌کنند، تا بهم نچسبد). آخر سر هم یک قاشق آب سرد را به آن بیفزاید و هم بزنید. در آخر هم خلال پسته‌ها را در آن بریزید و مخلوط کنید.
فُرم کیک را با کمی روغن چرب کنید تا کیک به آن نچسبد سپس خمیر آماده شده را در داخل آن بریزید و صاف کنید. فراموش نکنید ظرف باید به اندازه‌ای باشد که کمتر از نصف آن با مایه خمیر پر شود، بیاد داشته باشید که کیک هنگام طبخ پف خواهد کرد پس باید جای کافی برای آن منظور کنید. کشمش‌ها را از شری خارج کنید و روی خمیر بپاشید.
مقداری شکر و دارچین را مخلوط کنید و در یک بشقاب بریزید سیب‌ها را در آن بچرخانید تا با دارچین و شکر پوشیده شوند. سیب‌ها را بر روی خمیر به صورتی که در تصویر می‌بینید بچینید.
و در خر مقداری بادام را روی آن بپاشید. فر را تا ١٧٥ درجه گرم کنید و کیک را به مدت ٣٠ دقیقه در طبقه پایین فر قرار بدهید.
مربا را با یک قاشق آب مخلوط کنید و آنرا کمی گرم کنید.
کیک را از فر خارج کنید و با قلم موی آشپزی با احتیاط مربا را بر روی کیک بمالید سپس آنرا دوباره داخل فر قرار بدهید و تقریبا ده دقیقه دیگر آنرا بپزید.
برای اینکه مطمئن شوید کیک آماده است یک چوب به قطر ٤ تا ٥ میلیمتر را در آن فرو کنید وقتی چوب را خارج کردید اگر خمیری به آن نچسبیده کیک حاضر است.

منبع : بخش شیرینی پزی آکاایران
برچسب :