طرز تهیه نان روغنی ساده و خوشمزه با روش پختی آسان
نان روغنی یک نان خوشمزه و مقوی در وعده صبحانه و برای میان وعده های شما می باشد. معمولا در طرز تهیه نان روغنی از کره یا روغن حیوانی استفاده می شود

آکاایران: در طرز تهیه نان روغنی معمولا از روغن و یا کره حیوانی استفاده می شود و دستور پخت آن مانند نان شیرمال می باشد اما درنان شیرمال، روغن خیلی کم استفاده می شود و نیازمند پف کردن خمیر می باشیم که در آن از بکینگ پودر نیز استفاده می شود.

نان روغنی یکی از صورت های خوشمزه نان می باشد  که با روغن حیوانی و یا کره حیوانی بسیار خوشمزه می شود. نان روغنی در نقاط مختلف پایه یکسانی دارد اما مواد افزودنی آن مانند ادویه جات و سبزیجات مختلف، برای طعم دار کردن آن متفاوت می باشد. یا اینکه در برخی نقاط روغن بیشتری افزوده می شود. در ادامه با طرز تهیه نان روغنی همراه ما باشید.

آکاایران: طرز تهیه نان روغنی ساده و خوشمزه با روش پختی آسان

در تهیه نان روغنی برخلاف نان شیرمال از روغن بیشتری معمولا از کره حیوانی، روغن جامد و یا روغن حیوانی استفاده می گردد. این نان برای وعده صبحانه و یا حتی میان وعده برای تامین انرژی بدن بسیار مناسب است. نان روغنی را هم می توانید در مقداری روغن سرخ نمایید که در این صورت مقدار کره و روغن داخل خمیر را خیلی کم نمایید. و هم می توانید آن را براحتی در فر آماده نمایید.

مواد لازم:

  • آرد: ۵۰۰ گرم
  • شیر:  یک تا یک و نیم پیمانه
  • تخم مرغ: یک عدد
  • مایه خمیر: یک قاشق غذاخوری
  • کره حیوانی: ۱۲۵ گرم
  • شکر: یک قاشق چایخوری
  • نمک: یک قاشق چایخوری

طرز تهیه نان روغنی:

,طرز تهیه نان روغنی انواع نان آشپزی, شیرینی و کیک

در ابتدا شیر را بگذارید تا روی حرارت ولرم شود. سپس حدودا یک چهارم پیمانه شیر را با شکر و مایع خمیر مخلوط کرده بگذارید تا به مدت پنج دقیقه عمل بیایید. در ظرفی جدا گانه تخم مرغ ها را همراه با کره که در دمای اتاق شل شده است، مایع خمیر عمل آمده و مقداری شیر هم زده و سپس کم کم آرد را که با نمک مخلوط نموده اید به آن اضافه کنید و به خوبی با دست مخلوط نمایید و اگر شیر بیشتری نیاز است کم کم به مواد اضافه نموده و ورز دهید تا خمیر آماده گردد. در مرحله بعدی طرز تهیه نان روغنی, خمیر را به مدت یک ساعت در جای نسبتا گرمی بگذاریم تا استراحت نماید( روی آن را با پارچه ای بپوشانید).

حتما بخوانید:  چگونه در فر نان خانگی سنتی و خوش طعم بپزیم؟

,طرز تهیه نان روغنی انواع نان آشپزی, شیرینی و کیک

در این فاصله فر را با دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد بگذارید تا گرم شود سپس نان را در اندازه های دلخواه و با تزیین دلخواه روی آن مانند ایجاد شکل روی آن روی سینی فر، درون فر قرار دهید ( می توانید برای براق شدن رویه آن، روی نان را با زرده تخم مرغ برس نمایید و مقداری کنجد، سیاه دانه یا سزیجات دلخواه روی آن بپاشید.) بعد از ۱۵ الی بیست دقیقه نان ها آماده می باشند. همچنین خمیر را می توانید در روغن سرخ نمایید که در این صورت درون خمیر از کره یا روغن کمتری استفاده نمایید یا در صورت امکان استفاده نکنید و در آخر با کمی شکر روی آن را تزیین نمایید.

,طرز تهیه نان روغنی انواع نان آشپزی, شیرینی و کیک

با استفاده از این آموزش پخت نان روغنی خانگی، می توانید این نان خوشمزه را در منزل به سادگی تهیه نمایید و از طعم آن در کنار خانواده لذت ببرید. برای تهیه انواع نان کلیک نمایید.

.

منبع :

منبع : بخش شیرینی پزی آکاایران
برچسب :