آموزش درست کردن نان کاکولی سنتی و خوشمزه بختیاری
دستور پخت نان کاکولی بسیار ساده می باشد . نان کاکولی یک نان سنتی و محلی است که در چهار محال بختیاری در تنور طبخ می شود. این نان دستور های پخت متفاوتی دارد که در

عکس کاکولی

آکاایراننان کاکولی ( به انگلیسی : Kakooli Bread ) نان خوشمزه و سنتی استان چهار محال بختیاری و شهر کرد است که معمولا برای افطار ماه رمضان طبخ می شود. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات اکا, تصمیم داریم طرز تهیه این نان خوشمزه بختیاری را آموزش دهیم تا از درست کردن و خوردن آن لذت ببرید. با ما همراه باشید.

عکس کاکولی

نان کاکولی بختیاری

مواد لازم نان کاکولی
آرد نان به مقدار کافی
شیر ۱ پیمانه
مایه خمیر فوری ۱ قاشق غذاخوری
شکر ½ پیمانه
روغن مایع ½ پیمانه
مغز گردو ¼ پیمانه
تخم مرغ ۱ عدد
کشمش ¼ پیمانه
زردچوبه ۱ قاشق چایخوری
نمک ¼ قاشق چایخوری
زعفران دم کرده ۱ قاشق چایخوری
زیره سیاه ۱ قاشق چایخوری
رازیانه ۱ قاشق چایخوری
سیاه دانه ۱ قاشق چایخوری
مواد لازم رومال
تخم مرغ ۱ عدد
زعفران دم کرده به مقدار کافی
کنجد سیاه و سفید به مقدار کافی

 

طرز تهیه نان کاکولی

 

 

مرحله اول

برای تهیه نان کاکولی خوشمزه ابتدای کار مغز گردو را به صورت ریز خرد می کنیم. در ادامه یک تابه مناسب روی حرارت ملایم قرار می دهیم، سپس مقداری روغن مایع درون آن می ریزیم و بلافاصله زردچوبه را با آن اضافه می کنیم.

مرحله دوم

حالا زردچوبه را تفت می دهیم تا بوی خامی آن گرفته شود، سپس زعفران دم کرده را به همراه شیر به آن اضافه می کنیم و هم می زنیم و اجازه می دهیم شیر گرم شود. در ادامه تخم مرغ را درون یک ظرف جداگانه می ریزیم.

مرحله سوم

در این مرحله روغن مایع را به همراه خمیر مایه فوری، شکر، کشمش، گردو، رازیانه، زیره و سیاه دانه به تخم مرغ اضافه می کنیم، سپس با همزن دستی هم می زنیم تا مواد ترکیب و یکدست شود. در ادامه مخلوط شیر را به مخلوط تخم مرغ اضافه می کنیم.

مرحله چهارم

حالا مخلوط شیر را هم می زنیم تا مواد یکدست شود. در ادامه آرد و نمک را درون الک می ریزیم، سپس الک می کنیم و کنترل شده به مخلوط شیر اضافه می کنیم، سپس ورز می دهیم و زمانی که خمیری نرم و لطیف درون کاسه جمع شد اضافه کردن آرد را متوقف می کنیم.

مرحله پنجم

در این مرحله روی خمیر را با سلفون یا پارچه تمیز می پوشانیم، سپس اجازه می دهیم در دمای محیط به مدت ۱ ساعت استراحت کند تا حجم آن دو برابر شود. در ادامه پس از گذشت این زمان خمیر را ورز می دهیم تا پف آن گرفته شود.

مرحله ششم

حالا از خمیر چانه های ۱۵۰ گرمی جدا می کنیم و هر چانه را با کمک وردنه به صورت نازک باز می کنیم. در ادامه فر را روی حرارت ۱۷۰ تا ۱۷۵ درجه سانتی گراد روشن می کنیم، سپس اجازه می دهیم به طور کامل گرم شود.

مرحله هفتم

در این مرحله برای مواد رومال ابتدا تخم مرغ درون یک کاسه مناسب می ریزیم، سپس زعفران دم کرده را به آن اضافه می کنیم و با چنگال هم می زنیم تا بافت تخم مرغ از لختگی خارج شود. در ادامه روی خمیر را به نوک انگشت طرح می دهیم.

مرحله هشتم

حالا برس را به مواد رومال آغشته می کنیم، سپس روی خمیر می مالیم و مقداری کنجد سیاه و سفید به صورت پخش روی آن ها می پاشیم. در ادامه روی سینی فر را با کاغذ روغنی می پوشانیم و خمیر ها را درون سینی فر قرار می دهیم.

مرحله نهم

در این مرحله سینی را طبقه وسط فر قرار می دهیم، سپس اجازه می دهیم نان ها به مدت ۳۰ دقیقه درون فر بمانند تا کاملا بپزد. در ادامه پس از گذشت این زمان سینی را از فر خارج می کنیم و نان ها را روی پارچه نخی قرار می دهیم تا خنک شوند.

منبع : بخش شیرینی پزی آکاایران
برچسب :