خمیر هزارلا - طرز تهیه خمیر هزارلا و شیرینی شکری
طرز تهیه خمیر هزارلا و شیرینی شکری : آرد را داخل کاسه ای بریزید و میان آرد را با دست گود کنید سپس آب,نمک و 1/4 کره نرم شده را به آرد اضافه کنید,

آکایران : 

آکاایران: خمیر هزارلا

 

شیرینی هزارلای شکری

 

بنا به گزارش آکاایران : آرد 2 لیوان  .  کره 220 گرم  .  آب 1/2 لیوان  .  نمک 1/2 قاشق چایخوری  .  شکر مقداری

 

,خمیر هزارلا,خمیر هزارلای خانگی,روش تهیه خمیر هزارلا,طرز تهیه انواع شیرینی خشک

 

طرز تهیه : کره را در دمای اتاق قرار دهید تا نرم شود.

 

آرد را داخل کاسه ای بریزید و میان آرد را با دست گود کنید سپس آب ، نمک و 1/4 کره نرم شده را به آرد اضافه کنید و آرام مخلوط کنید تا زمانی که خمیر نرمی بدست بیاید ( تا زمانی مخلوط کنید که خمیر چسبنده نباشد ) ، خمیر را داخل کیسه فریزر بگذارید و 1 ساعت در یخچال استراحت دهید.

 

,خمیر هزارلا,خمیر هزارلای خانگی,روش تهیه خمیر هزارلا,طرز تهیه انواع شیرینی خشک

 

روی سطح کار مقداری آرد بپاشید ، خمیر را پهن کنید و باقی مانده کره را روی خمیر بریزید و مجدد مخلوط کنید ( خمیر را ورز ندهید ) ، روش ورز دادن خمیر هزارلا با خمیرهای دیگر متفاوت است ، نباید با دست خمیر را بکوبید یا فشار دهید بلکه باید در جهت های مختلف خمیر را تا بزنید، وقتی ضخیم شد مجدد پهن کنید و مجدد تا بزنید ، حداقل 5 بار در هر بار باید این کار را انجام دهید.

 

خمیر را مجدد داخل کیسه فریزر بگذارید و 30 دقیقه داخل یخچال استراحت دهید ، مراحل تا زدن خمیر را 2 بار دیگر نیز تکرار کنید ( یعنی 2 مرحله دیگر باید خمیر را تا بزنید و استراحت دهید ) ،  با این روش خمیر پوک شده و پس از پخت لایه های خمیر مشخص میشود.

 

,خمیر هزارلا,خمیر هزارلای خانگی,روش تهیه خمیر هزارلا,طرز تهیه انواع شیرینی خشک

 

خمیر آماده را میتوانید چند تا بزنید سپس داخل کیسه فریزر بگذارید و تا چند روز در یخچال نگهداری کنید ، این خمیر مناسب برای انواع شیرینی ها مانند زبان ، دانمارکی ، ناپلئونی ، انواع دسر ، انواع غذاها و … است.

 

یک نوع شیرینی : خمیر آماده را روی سطحی که آرد پاشی کرده اید پهن کنید و با تا زدن به صورت رول درآورید سپس به شکل رولت برش بزنید ، روی سطح خمیر را با آب مرطوب کنید و شکر بپاشید ، شیرینی ها را داخل سینی فر بچینید و به مدت 5 – 10 دقیقه داخل فر با دمای 200 درجه سانتیگراد قرار دهید تا پخته و طلایی شوند ( دقت کنید که فر پیش از قرار دادن شیرینی باید روشن شده و داغ باشد ).

 

نکته ها : در تمام مراحل کار خمیر باید سرد باشد ، در صورتی که خمیر بیش از حد نرم شد 10 دقیقه داخل فریزر قرار دهید تا خودش را بگیرد ، خمیر را به هیچ عنوان ورز ندهید ، تمام موادی که استفاده میشود حتی دستها باید سرد باشند ، یکی از رازهای تهیه خمیر هزارلا سرد بودن خمیر و لوازم در طی مراحل کار است.

 

منبع :

منبع : بخش شیرینی پزی آکاایران
برچسب :