کیک مدور لایه ای یا زوکوتوی شکلاتی zuccotto
سفره خونه , آموزش , آشپزی , شیرینی پزی , قنادی , مشاوره , تغذیه , راه اندازی , رستوران , قنادی , کیترینگ , آشپزخانه , هتل , فست فود

آکاایران: کیک مدور لایه ای یا زوکوتوی شکلاتی zuccotto

آکاایران: کیک مدور لایه ای یا زوکوتوی شکلاتی zuccotto

کیک مدور لایه ای گنبدی یا زوکوتوی شکلاتی zuccotto

مواد لازم برای تهیه نان بیسکویتی :

100 گرم پودر بادام

80 گرم پودر شکر نرم

50 گرم یا یکعدد تخم مرغ کامل

80 گرم زرده تخم مرغ

150 گرم سفیده تخم مرغ

شکر درشت 20 گم
62 گرم آرد ذرت
32 گرم پودر کاکائو
35 گرم کره ذوب شده
مواد لازم برای تهیه شهد :
450 گرم آب
600 گرم شکر دانه درشت
شهد یا شربت بار  شکلاتی برای رومال نان بیسکویتی :
50 گرم پودر کاکائو
250 گرم شهد یا شیره ساده
برای رومال لایه های بیسکویت :
مربا یا مارمالاد توت فرنگی یا به دلخواه 180 گرم 
موس شکلاتی برای لایه میان کیک :
80 گرم زرده تخم مرغ
100 گرم شهد ساده
خرده بیسکویت 400 گرم
500 گرم شکلات تلخ
کمپوت خرد شده آناناس یا توت فرنگی یا موز و یا دلخواه 
برای تزیین :
بیسکویت خرد شده
پسته خرد شده
ورقه طلایی
شکلات به شکل پروانه یا دلخواه 
طرز تهیه :
مواد اول برای تهیه کیک بیسکویتی پودر بادام و پودر شکر نرم و تخم مرغ کامل و زرده را مخلوط کرده و در ظرفی دیگر سفیده ها  را هم بزنید و در آخر شکر دانه درشت را اضافه کرده و بهم بزنید . اکنون هر دو مایه را باهم مخلوط کنید و آرد ذرت و کاکائو را الک کرده و به آن اضافه کنید و هم بزنید . کره را نیز بیافزایید . اکنون خمیر را روی سینی که کاغذ انداخته و چرب کرده اید بریزید و صاف کنید . حدود 12 دقیقه در فر 180 درجه سانتیگراد بپزید .سپس بیرون آورده و روی شبکه فلزی خنک کنید . سپس روی سینی قرار دهید .
,کیک, مدور  شکلاتی, تزیین
قالب مدور کروی شکل را روی کیک انداخته و یک صفحه گرد اندازه لبه قالب برش زده و سپس دو دایره دیگر با قطر متوسط و کوچک درآورده و سپس کنار بگذارید . سپس شهد یا شربت بار را شهد ساده و پودر کاکائو تهیه میکنید . مایه را با برس روی لایه های دایره شکل بمالید .از مارمالاد دلخواه میتوانید برای روی لایه ها رومال کنید .
,کیک, مدور  شکلاتی, تزیین
با مقداری خرده بیسکویت و شکلات و شکلات ذوب شده یا گاناش میتوانید لایه ای از بیسکویت ترد و خشک کاکائویی تهیه کنید و مانند عکس 1 و 2 بالا آنرا مابین دو کاغذ مومی قرار داده و با وردنه بکشید تا نازک شود .
,کیک, مدور  شکلاتی, تزیین
ضخامت آن نیم سانت کافیست . سپس در فریزر قرار دهید تا کاملا خودش را گرفته و خشک شود . سپس با لبه قالب آن را گرد برش دهید . این لایه به کیک حالت شکننده و تردی خواهد داد . اکنون به روش غیرمستقیم یا بن ماری میتوانید شکلات را ذوب کنید . اکنون خامه را فرم دهید و در یخچال نگهدارید . برای تهیه موس شکلاتی اکنون زرده و شهد را روی حرارت قرار داده و مطابق شکب شماره 3 در بالا هم بزنید تا غلیظ شود . بعد از روی حرارت بردارید و آنقدر هم بزنید تا خنک شود . سپس در ظرفی بزرگ این مایه زرده و شهد را که پخته و سرد شده با خامه فرم گرفته و شکلات ذوب شده مخلوط کنید . دمای هردو مایه باید یکسان باشند که بریده نشوند .
,کیک, مدور  شکلاتی, تزیین

اکنون از موس یا گاناش شکلاتی کف ظرف میریزیم و مقداری کمپوت خرد شده اضافه میکنیم و بعد یک تکه از بیسکویت برش زده کوچک را روی آن فشار داده و مقداری دیگری گاناش روی آن میریزیم . در این بین مربا و مارمالاد و مغز خشکبار نیز میتوان اضافه کرد .آخرین لایه همان لایه خشک و ترد نازک خواهد بود .

,کیک, مدور  شکلاتی, تزیین

دقت کنید که شل نباشند . زیرا با برودت یخچال باید سفت شده و قابل برش دادن شوند . دایره بیسکویتی متوسط بعدی را قرار داده و از موس یا گاناش شکلاتی و کمپوت و خشکبار مجددا میریزیم و فشار میدهیم که جای خالی باقی نماند .

,کیک, مدور  شکلاتی, تزیین

سپس روی آن مقداری گاناش ریخته با مقداری بیسکویت پوشش داده و روی آن کاغذ فویل میکشیم . اکنون یکشب یاید در فریزر بماند . چون شکر دارد و شرین است یخ نمیزند ولی سفت خواهد شد . اکنون با مشعل دستی آنرا گرم کرده و قالب را جدا میکنیم . اگر مشعل ندارید کافیست یکساعت قبل بیرون قرار دهید تا ظرف جدا شود . آن را روی شکبه فلزی قرار داده و از خامه شکلاتی یا موس شکلاتی روی آن میریزیم .

,کیک, مدور  شکلاتی, تزیین

بعد دور و لبه کیک را با خرده بسکویت میپوشانیم . روی کیک مقداری پسته و بعد تکه هایی از ورق طلایی قرار داده و تزیین میکنیم

,کیک, مدور  شکلاتی, تزیین
با شکلات ذوب شده روی کاغذ مومی میتوانید اشکال متنوع تهیه کرده و بعد روی آن پودر کاکائو پاشیده و بعد روی کیک مونتاژ کنید .
نکته : به جای موس شکلاتی داخل کیک میتوانید از گاناش شکلاتی خامه ای استفاده کنید . کارامل و تافی نیز موارد خوبی برای لایه های مابین کیک هستند . روی کیک باید شکلات ذوب شده باشد تا پس از خنک شدن سفت شود و خود را بگیرد . از abc.net.au
 
زوکوتو  Zuccotto  به معنای کدوی حلوایی گنبدی در زبان ایتالیایی است و کلا به دسرهایی اطلاق میگردد که شکل کروی یا گنبدی دارند . این کیک ها در فلورانس ایتالیا تهیه میشده و معمولا این دسرهای به شکل نیم کره واژگون تهیه و زوکوتو نامیده میشوند .
 
ذوب کردن شکلات در ماکروفر
گاناش شکلاتی
 
زوکوتو چیز یا نان و پنیر گنبدی zuccotto
نان و پنیر گنبدی zuccotto
 

 

,کیک, مدور  شکلاتی, تزیین
,کیک, مدور  شکلاتی, تزیین
,کیک, مدور  شکلاتی, تزیین
,کیک, مدور  شکلاتی, تزیین
,کیک, مدور  شکلاتی, تزیین
,کیک, مدور  شکلاتی, تزیین
,کیک, مدور  شکلاتی, تزیین
.

منبع : sofrehkhune.com

منبع : بخش شیرینی پزی آکاایران
برچسب :