طرز تهیه نان هندی+نکات کلیدی
نکات کلیدی برای تهیه نان هندی,نان هندی,آموزش درست کردن نان هندی,طرز تهیه نان هندی,نان هندی پفکی,نان هندی چپاتی,نان هندی روتی,نان هندی پوری,نان هندی پراتا,نان هن

آکاایران:یکی از چیزهایی که جنوب هند را نسبت به شمال آن متمایز می کند، تنوع زیاد نان هایی است که می توانید در این ناحیه پیدا کنید. شمال هند به داشتن انواع نان بر پایه ی آرد گندم معروف است. نان هایی مثل پراتا، روتی و چاپاتی. این نان ها در کنار نان های مخصوص جنوب هند، در نواحی جنوبی هم تهیه می شوند اما معمولا مواد اولیه آن ها با نان های شمال هند متفاوت است. در این مقاله از مجموعه مقالات آشپزی آکاایران, طرز تهیه نان هندی به همراه نکات کلیدی تهیه آن را آموزش میدهیم . برای مطالعه جزییات این آموزش در ادامه مطلب با ماهمراه باشید. 

مواد لازم برای نان هندی

اول از همه شما 300 گرم یا بیشتر ارد قوی یا آرد سفید و
 یک قاشق چایخوری یا 3 گرم پودر خمیرترش  
دو قاشق چایخوری شکر
دو سوم یک قاشق چایخوری نمک
نصف یک تخم مرغ بهم زده شده و شیر 190-180 گرم
و در نهایت 2 قاشق غذاخوری ماست نیاز دارید

طرز تهیه نان هندی


1. آرد و پودر خمیرترش، شکر و نمک را مخلوط می کنیم.
2. مرحله نخست ورآمدن خمیر:شیر را 36-35 درجه سانتیگراد گرم کرده با تخم مرغ مخلوط می کنیم. ماست را هم اضافه کرده با آرد مخلوط می کنیم. خمیر را تا یکدست شد ورز می دهیم. روغن مایع را به خمیر اضافه کرده دوباره ورز می دهیم. تا خمیر یکدست شود. خمیر را گرد کرده روی آن را می پوشانیم تا خمیر یک و نیم تا دو برابر افزایش حجم پیدا کند. در دمای معمولی اتاق حدود نیم ساعت تا این مرحله طول می کشد. برای آزمایش انگشت خود را داخل خمیر کرده اگر جای انگشت کوچک نشد و بصورت حفره باقی ماند مرحله نخست ورآمدن خمیر به پایان رسیده است.
3. مرحله استراحت خمیر:گاز خمیر را با فشردن خمیر خالی می کنیم. خمیر را به شش قسمت تقسیم می کنیم. هر قسمت را بصورت یک استوانه 10 سانتیمتری درآورده 20- 15 دقیقه به خمیر استراحت می دهیم. می توان روی خمیر یک دستمال خیس قرار داد تا خمیر خشک نشود.

 

4. مرحله دوم ورآمدن خمیر:خمیر را با وردنه به طول 20 سانتیمتر باز می کنیم بدین ترتیب که یک طرف نان باریک و طرف دیگر آن پهن باشد. روی خمیرهای پهن شده را با دستمال مرطوب پوشانده 20- 15 دقیقه به همین حالت می گذاریم تا مرحلهٔ دوم ورآمدن خمیر نیز به پایان برسد. بعد از مرحله دوم ورآمدن دیگر نباید شکل خمیر را تغییر داد.
5. خمیر را بر روی ماهیتابه ای که برعکس بر روی شعله قرار گرفته می پزیم. قرار گرفتن ماهیتابه بصورت پشت و رو بر روی شعله بدین علت است که بین شعله و نان فاصله بیشتری وجود داشته باشد و سطح نان بدون سوخته شدن بپزد.
نکته:پختن خمیر در داخل فر باعث باد کردن بیش از اندازه آن شده و نان شکل ظاهری خود را از دست می دهد و از نظر ظاهری به نان پیتا شبیه خواهد شد.

نان مخصوص هندی

نکات تکمیلی در مورد نان هندی

نان هندی جزو نان و خمیر میباشد
زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 1 ساعت و 30 دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود 15 دقیقه میباشد .
نان هندی را می توانید در وعده صبحانه - میان وعده - سرو کنید .
همچنین میتوان در ماه رمضان به عنوان افطار - میل کرد .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 4 نفر مناسب میباشد .

 

منبع : بخش شیرینی پزی آکاایران
برچسب :