طرز تهیه باسلوق لقمه ای
طرز تهیه باسلوق لقمه ای با عکس,باسلوق یکی از انواع شیرینی های ساده و خوشمزه است؛ طرز تهیه باسلوق در منزل راحت و آسان است و شما می توانید این نوع شیرینی را با ر

 

باسلوق یکی از انواع  شیرینی های ساده و خوشمزه است؛ طرز تهیه باسلوق در منزل راحت و آسان است و شما می توانید این نوع شیرینی را با روش های مختلف تهیه کنید

طرز تهیه باسلوق با سه روش مختلف

روش اول :

مواد لازم باسلوق لقمه ای

نشاسته ۱ لیوان . شکر ۲ لیوان . گلاب نصف لیوان . پودر ژلاتین ۲ قاشق چایخوری

آب ۳ لیوان . وانیل ۱/۴ قاشق چایخوری . پودر نارگیل و مغز گردو به مقدار لازم

طرز تهیه باسلوق لقمه ای

نشاسته را داخل کاسه ای بریزید و به آن ۱ لیوان آب سرد اضافه کنید و ۱۵ دقیقه بگذارید بماند سپس هم بزنید تا نشاسته حل شود ، ۲ لیوان دیگر آب و شکر را به نشاسته اضافه کنید.

محلول نشاسته را درون قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید و مرتب هم بزنید تا شفاف شود سپس حرارت را کم کنید و ژلاتین ( پودر ژلاتین را داخل کاسه ای بریزید و کمی آب روی آن بپاشید و روی بخار آب قرار دهید تا حالت اسفنجی پیدا کند ) ، وانیل و گلاب را اضافه نمایید.

داخل سینی یا ظرفی گود پودر نارگیل را به قطر ۵ سانتیمتر پخش کنید ، به کمک ابزار داخل پودر نارگیل حفره هایی ایجاد کنید و در انتهای هر حفره تکه ای مغز گردو قرار دهید.

با مخلوط نشاسته که روی حرارت کم قرار دارد این حفره ها را پر کنید و در انتها نیز روی آن را با پودر نارگیل بپوشانید و اجازه دهید خوب سرد شود ، پس از سرد شدن تک تک خارج کنید و سرو نماید.

نکته ها : میتوانید بجای مغز گردو از پسته ، بادام ، کنجد و … نیز استفاده کنید ؛ دقت کنید که نشاسته باید گرم باشد چون نشاسته سرد شده فرم دلخواه را نخواهد داد ، برای کشدار شدن باسلوق به جای گلاب از ۲۰۰ گرم گلوکز مایع استفاده کنید.

در صورتی که نمیخواهید به این شکل باسلوق را آماده کنید میتوانید کف ظرف مقداری پودر نارگیل بریزید سپس نشاسته را روی آن پخش کنید و روی ان با فاصله مغز گردو بچینید و مجدد مقداری پودر نارگیل روی نشاسته بپاشید و پس از سرد شدن به شکل لوزی یا مربع برش بزنید.

برای: ۸ نفر
حاضر است در : ۳۰ دقیقه

باسلوق ژله ای و باسلوق ساده مغز دار از انواع شیرینی های خوشمزه و پرطرفدار هستند و کدبانوهای عزیز می توانند این شیرینی ها را برای مهمانی ها و دورهمی های خانوادگی در خانه تهیه نمایند و پذیرایی با شکوهی را از مهمان های خود داشته باشند؛ طرز تهیه باسلوق مشابه طرز تهیه راحت الحلقوم و طرز تهیه مسقطی است.

باسلوق خوشمزه

 

 

باسلوق مغز دار و ژله ای

مواد لازم برای تهیه باسلوی ژله ای

 • آب سرد : دو پیمانه
 • پودر ژله با طعم دلخواه : یک بسته
 • آب جوش : یک پیمانه
 • شکر : یک پیمانه
 • کره : 1/2 قاشق غذاخوری
 • گلاب : دو قاشق
 • نشاسته : 1/2 پیمانه
 • پودر نارگیل : به میزان لازم

روش درست کردن باسلوق ژله ای خوشمزه

باسلوق ژله ای با طعم های مختلف

در مرحله اول طرز تهیه باسلوق ژله ای نشاسته را در ظرف مناسبی بریزید سپس دو پیمانه آب سرد به نشاسته اضافه کنید و نشاسته را در آب سرد به خوبی حل کنید. پودر ژله را به همراه یک لیوان آب جوش در ظرف مناسبی بریزید و ظرف را روی حرارت کتری و یا سماور قرار دهید تا پودر ژله در آب حل شود سپس اجازه دهید پودر ژله به خوبی خنک شود. پودر ژله سرد را به نشاسته اضافه کنید و مخلوط این مواد را در قابلمه ای مناسب بریزید و قابلمه را روی حرارت گاز قرار دهید و نشاسته و پودر ژله را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید.

طرز تهیه باسلوق ژله ای

بعد از اینکه رنگ نشاسته براق شد کره و گلاب و شکر را به مخلوط نشاسته و پودر ژله اضافه کنید (توجه داشته باشید که همه این مراحل را باید با سرعت انجام دهید تا مواد باسلوق ته نگیرند)‌ بعد از اینکه مواد باسلوق به خوبی سفت شدند زیر شعله گاز را خاموش کنید. در کف ظرف مناسبی مقداری پودر نارگیل بپاشید سپس نیمی از باسلوق را در ظرف بریزید و روی باسلوق مقداری پودر نارگیل و یا مغز بریزید و سپس باقی مانده باسلوق را در ظرف بریزید و باسلوق را در یخچال قرار دهید تا به خوبی خودش را بگیرد.

مراحل تهیه باسلوق ژله ای باسلوق ژله ای و گردویی

نکات طلایی در تهیه باسلوق ژله ای

1. اگر تمایل دارید باسلوق ژله ای شبیه به باسلوق هایی که در مغازه ها وجود دارند شود می توانید 3 قاشق پودر ژلاتین به مخلوط پودر ژله و آب جوش اضافه کنید.
2. برای زیباتر شدن ظاهر باسلوق بهتر است پودر ژله با رنگ تیره تری را انتخاب نمایید.
3. اگر می خواهید باسلوق رنگی تر شود می توانید به پودر ژله چند قطره خوراکی همرنگ با پودر ژله اضافه کنید.
4. در صورت تمایل می توانید باسلوق را طی چند مرحله در ظرف مورد نظر خود بریزید و در هر مرحله بین هر لایه پودر نارگیل و یا مغز دلخواه خود را بریزید.

طرز تهیه باسلوق ژله ای به همراه نکات طلایی

مواد لازم برای تهیه باسلوق ساده

 • آب سرد : دو پیمانه
 • نشاسته : دو پیمانه
 • گلاب : 1/2 پیمانه
 • شکر : یک و نیم پیمانه
 • پودر نارگیل : به مقدار لازم
 • مغز گردو : به مقدار لازم
 • کره : 100 گرم

روش درست کردن باسلوق ساده در منزل

روش تهیه باسلوق ساده

نشاسته را در ظرف مناسبی بریزید.

  روش حل کردن نشاسته

دو پیمانه آب سرد به نشاسته اضافه کنید.

اضافه کردن آب به نشاسته

نشاسته را در آب به خوبی حل کنید.

طرز تهیه باسلوق لقمه ای با عکس

مخلوط نشاسته و آب را در صافی بریزید و از صافی آن ها را رد کنید سپس نشاسته صاف شده را در قابلمه تفلونی بریزید و قابلمه را روی شعله گاز قرار دهید بعد از اینکه نشاسته مقداری گرم شد شکر را به نشاسته بیفزایید.

اضافه کردن شکر به نشاسته

مخلوط نشاسته و شکر را به صورت مرتب هم بزنید تا از گلوله شدن نشاسته جلوگیری شود اگر مخلوط نشاسته و شکر گلوله شد با کمک پشت قاشق آن ها را صاف کنید.

طرز تهیه باسلوق لقمهای

سپس گلاب را به مخلوط نشاسته و شکر اضافه نمایید و هم زدن مواد شیرینی باسلوق را تا زمانی ادامه دهید که نشاسته به خوبی سفت شود.

دستور تهیه شیرینی باسلوق خوشمزه و خوش طعم

بعد از سفت شدن نشاسته کره را به مخلوط نشاسته اضافه کنید و مخلوط نشاسته را به خوبی هم بزنید.

باسلوق با نشاسته

توجه داشته باشید که در انتها باید مخلوط نشاسته شبیه خمیر شود و حالت چسبندگی نداشته باشد.

طرز تهیه شیرینی باسلوق ساده
در مرحله بعدی طرز تهیه باسلوق ساده مقداری از پودر نارگیل را روی یک سینی بریزید و خمیر باسلوق را روی پودر نارگیل به خوبی پهن نمایید و گردو ها را در یک طرف خمیر قرار دهید و به کمک کاغذی خمیر را رول کنید سپس دو طرف خمیر را به هم بچسبانید و اجازه دهید تا باسلوق رولتی مقداری خنک شود.

طرز تهیه باسلوق ساده در منزل

سپس باسلوق را به مدت چند ساعت در یخچال قرار دهید و بعد از مدت زمان ذکر شده باسلوق را از یخچال بیرون آورید و باسلوق را به شکل دلخواه برش بزنید و برای سرو در ظرف مناسبی قرار دهید.

باسلوق ساده رولی

نکات طلایی در تهیه باسلوق ساده

1. برای خوش طعم تر شدن باسلوق ساده می توانید به مخلوط نشاسته مقداری زعفران اضافه کنید.
2. برای خوشمزه تر شدن شیرینی باسلوق می توانید از خلال بادام و خلال پسته در کنار مغز گردو استفاده کنید.
3. برای خوش طعم کردن شیرینی باسلوق می توانید از نشاسته را به جای حل کردن در آب سرد در آبمیوه سرد حل نمایید.

           شیرینی باسلوق گردویی

در این مطلب با سه روش مختلف طرز تهیه باسلوق آشنا شدید که امیدواریم از تهیه این دو نوع شیرینی در منزل نهایت لذت را ببرید. در صورت تمایل می توانید برای مشاهده آموزش پخت شیرینی های مختلف به بخش انواع شیرینی مجله آرگا مراجعه کنید.

منبع : آرگا

منبع : بخش شیرینی پزی آکاایران
برچسب :